KORZYŚCI I WYZWANIA ZWIĄZANE Z ZATRUDNIANIEM UKRAIŃCÓW W POLSCE.
Zatrudnienie ukraińskich pracowników w Polsce przynosi liczne korzyści, w tym uzupełnianie niedoborów siły roboczej, zwiększanie siły roboczej oraz promowanie wymiany kulturalnej. Istnieją jednak również wyzwania związane z barierami językowymi, procedurami prawnymi i administracyjnymi oraz różnicami kulturowymi. Wyzwaniom tym można sprostać poprzez wdrożenie szkoleń językowych i programów orientacji kulturowej, uproszczenie procedur administracyjnych oraz zachęcanie do włączenia i integracji w miejscu pracy. Stawiając czoła tym wyzwaniom, zatrudnienie ukraińskich pracowników w Polsce może nadal przynosić korzyści zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorstwom.
ROLA AGENCJI ZATRUDNIENIA W POMOCY UKRAIŃCOM W ZNALEZIENIU PRACY W POLSCE.
Uchodźcy z Ukrainy, którzy trafili do Polski, odnaleźli się na polskim rynku pracy –większość z nich znalazła zatrudnienie. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk przekazał, że w 2022 roku z podatków i składek z pensji uchodźców wpłynęły do budżetu ok. 4 mld zł[2].
Ukraińcy szukając pracy w Polsce często również decydowali się na pierwszą dostępną ofertę, aby nie pozostać bez pieniędzy. Przez ten fakt, wielu wykwalifikowanych pracowników znalazło zatrudnienie w prostych rolach (praca produkcyjna, pomoc kuchenna). Do branż, które chętnie przyjmowały obywateli Ukrainy jako pracowników zaliczyć można: logistykę, produkcję, hotelarstwo, gastronomię, czy rolnictwo. Wykwalifikowani Ukraińcy mogli znaleźć zatrudnienie w pracach związanych z ich wykształceniem, czy doświadczeniem zawodowym, choć nie było to dane wszystkim takim osobom. Praktycznie wszyscy specjaliści z branży IT i połowa lekarzy znalazła pracę w zawodzie. Pozostała połowa została zatrudniona głównie jako pielęgniarki, czy ratownicy medyczni, a także handlowcy. 1/3 pracowników sektora edukacji również dostała pracę związaną z ich wcześniejszym doświadczeniem. Jedynie 1/7 wykwalifikowanych specjalistów nie musiała zmieniać rodzaju wykonywanej pracy, a w przypadku ratowników medycznych i pielęgniarek liczba ta była praktycznie zerowa. Największą grupą, gdzie Ukraińcy znaleźli zatrudnienie był sektor usług (włącznie z hotelarstwem i gastronomią), gdzie dołączyła połowa z nich[3].
NAPŁYW UKRAIŃSKICH UCHODŹCÓW DO POLSKI.
Liczba Ukraińców pracujących w Polsce wciąż rośnie. W listopadzie 2022 r. 42%. Polskie firmy zatrudniające ukraińskich pracowników rozdystrybuują 786 tys. egzemplarzy w całym 2022 roku. Zawiadomienie o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Ukrainy. Rok po wybuchu wojny na Ukrainie agencja zatrudnienia Personnel Service zbierała statystyki dotyczące napływu uchodźców i polskiego rynku pracy [4].
Aleksandra Wejt-Knyżewska z Zespołu Prognoz Ekonomicznych w Polskim Instytucie Badań Ekonomicznych obliczyła, że przed wojną w Polsce pracowało ok. 1,5 mln Ukraińców. Powiedział, że obecnie w rejestrze obywateli Ukrainy i członków ich rodzin, którym na mocy specjalnego prawa nadano status cudzoziemca, zarejestrowanych jest ponad 977 tys. osób. , z czego 39 procent stanowiły kobiety, co stanowi 11 procent. Mężczyźni w wieku produkcyjnym (stan na 6 lutego 2023 r.) [5].
Bibliografia:
- Miasto Lublin pomaga obywatelom Ukrainy. (n.d.) Retrieved May 5, 2023, from lublin.eu
- Uchodźcy z Ukrainy odnaleźli się na polskim rynku pracy. (n.d.) Retrieved May 5, 2023, from wszystkoconajwazniejsze.pl
- Ukraińcy na polskim rynku pracy. (n.d.) Retrieved May 5, 2023, from wynagrodzenia.pl/artykul/ukraincy-na-polskim-rynku-pracy
- Liczba Ukraińców pracujących w Polsce na koniec 2022 roku. (n.d.) Retrieved May 5, 2023, from www.prawo.pl
- Rok po wybuchu wojny. „Nowi-starzy” Ukraińcy na polskim rynku pracy. (n.d.) Retrieved May 5, 2023, from www.money.pl
Jesteś gotowy do rozpoczęcia współpracy?
Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej obsługi pracowników w zakresie pozyskiwania i utrzymania, zapraszamy do współpracy. Rozpocznijmy rozmowę w celu określenia potrzeb i możliwości.